AS LNK INDUSTRIES
Skanstes iela 27, Rīga,
Latvija, LV-1013

Tel.: +371 6743 9900
email: office@lnk-industries.lv

Zinātnes un inovāciju centrs VIZIUM
Vieta
Ventspils, Latvija
Pasūtītājs
Ventspils Komunālā pārvalde
Projekta veids
Projekta autori
PS AMBRASAS PB, Audrius Ambrasas, SIA “Arhitekta J. Pogas birojs”
Uzsākts
2019. gada rudenī
Nodots ekspluatācijā
2021. gada rudenī

Izcila energoefektivitāte, iespaidīgs izskats un aizraujošs saturs — ar to visu pārsteidz Ventspils zinātnes un tehnoloģiju centrs VIZIUM. Ēka tapusi iepriekš degradētā teritorijā, to pilnībā transformējot par vienu no Kurzemes reģiona magnētiem. Sešus stāvus augstā un 10 000 m2 plašā ēka kļuvusi par vietu, kur mājo zinātne un inovācijas, tā visu vecumu apmeklētājus iepazīstina ar jaunākajiem un ievērojamākajiem sasniegumiem neparastā un atraktīvā veidā.

Sākotnējās projekta ambīcijas bijušas augstas, taču būvniecības procesā “LNK Industries” izdevās tās pat pārspēt. Projekta optimizācijas rezultātā ēka tapusi par 200 tūkstošiem eiro lētāk, savukārt intensīvais darbs ļāva to nodot ekspluatācijā trīs mēnešus agrāk par plānoto termiņu. Energoefektivitāte sākotnēji bija iecerēta A klases līmenī (maksimāli atļautais siltuma patēriņš — 45 kWh/m2 gadā), bet, noslēdzot būvdarbus, tā ar 34,72 kWh/m2 kvalificējās visaugstākajai jeb A+ energoefektivitātes klasei. Tas nozīmē aptuveni 23% lielu siltumenerģijas papildu ietaupījumu. VIZIUM lepojas arī ar Latvijā līdz šim labāko gaisa caurlaidības rādītāju, kas nozīmē gan īpaši labvēlīgu mikroklimatu telpās, gan samazinātas apsildes un dzesēšanas izmaksas.

Izcilie ēkas ilgtspējas rādītāji novērtēti arī ar atzinībām vairākos profesionālos konkursos: VIZIUM ieguvis 1. vietu nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka” konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022. gadā”, “Latvijas būvniecības gada balvu” 2021. gadā kā labākā sabiedriskā jaunbūve un 2. vietu starptautiskajā konkursā “Ilgtspējība arhitektūrā”.

Ēka ir arī estētiski unikāla. Tās fasādi rotā īpašas kompozīta loksnes ar vara pārklājumu, kas atstaro gaismu un lieliski izskatās jebkuros laikapstākļos. Pateicoties materiāla sastāvam, loksnes saglabās spilgto izskatu un neoksidēsies vismaz 10 gadus. Ēkas arhitektoniskā forma sagādāja īpašus izaicinājumus būvniecības procesā, jo sienas un logu ailes veidotas slīpā leņķī. Arī lielo laidumu pirmā stāva izstāžu zāles izbūve bija komplicēta — 47×28 m plašā zāle bija jābalsta tikai uz perimetra sienām un divām 6 m platām konusveida kolonnām.
Taču lielākais pārsteigums apmeklētājus sagaida VIZIUM foajē — te grīdas segumu rotā pasaules karte 365 m2 platībā, kas ar rokām veidota no vairāk nekā 600 000 “Murano” stikla flīžu gabaliņiem. Mozaīkas centrā atrodas Latvija, un Ventspils novietota tieši meridiānu krustpunktā, ļaujot apmeklētājiem uz mirkli atrasties pašā pasaules centrā. Meridiāni kalpo arī praktiskiem nolūkiem — tās ir šuves, kas ļauj grīdu apsildīt, nedeformējot mozaīku.

Iepriekš tukšā un pamestā teritorija 3,083 ha platībā nu pārtapusi par labiekārtotu vidi ar 153 autostāvvietām, 6 elektroauto uzlādes vietām, skābaržu dzīvžogu un augu dobēm ar automātisko laistīšanas sistēmu, īpašu izliektu lielgabarīta solu, velonovietnēm un daudziem citiem elementiem ēkas apmeklētāju un ventspilnieku ērtībai.