AS LNK INDUSTRIES
Skanstes iela 27, Rīga,
Latvija, LV-1013

Tel.: +371 6743 9900
email: office@lnk-industries.lv

Atklāts Rīgas pils konvents

Atklāts Rīgas pils konvents

Rīgas pilī noticis atjaunotā pils konventa atklāšanas pasākums

Nepilnus piecus mēnešus pirms plānotā būvdarbu pabeigšanas termiņa, šā gada 4.decembrī, Rīgas pils konventa atjaunotās telpas nodotas ekspluatācijā.

Rekonstrukcijas rezultātā lielākā pils daļa ir piedzīvojusi funkcionālu un vizuālu atjaunošanu, ierīkojot tajā mūsdienu vajadzībām atbilstošu infrastruktūru un radot korektas telpas muzeja vajadzībām. Restaurācijas un atjaunošanas procesā meklēti iespējami labākie risinājumi viduslaiku elementu izcelšanai un atjaunošanai, procesā noņemot daudzu vēlāko gadsimtu uzslāņojumu. Šādā veidā ticis izcelts telpu sākotnējais tēls. Telpu oriģinālais izskats maksimāli ņemts vērā, atjaunojot pagrabstāvu, kā arī divas galvenās restaurētās un muzeja vajadzībām pielāgotās telpas – kapelu un svētku ēdamzāli jeb remteri.

“Esam patiesi gandarīti par paveikto Rīgas pils konventa atjaunošanas projektu un pateicīgi visām iesaistītajām pusēm par apjomīgo darbu, kas ieguldīts projektēšanas, būvniecības, restaurācijas un citos ar projekta darbu veikšanu saistītajos procesos. Rīgas pils konventa pārbūves un restaurācijas darbu galvenais mērķis bija vēstures mantojuma saglabāšana un mūsdienīgu muzeja telpu izveide. Projektā īpaši piedomājām pie ilgtspējīgas būvniecības un restaurācijas principiem, pēc iespējas izmantojot otrreizējai pārstrādei būvdarbu laikā atgūtos būvmateriālus. No koka sijām izgatavoti soli, no jumta kapara izgatavotas muzeja informācijas stendu letes un suvenīra veikala mēbeles, 2.stāva telpās ieklāta restaurēto dēļu grīda, izgatavoti koka soli, restaurētas vēsturiskās durvis un logi. Šobrīd varam teikt, ka esam mērķi sasnieguši pirms laika – nepilnus piecus mēnešus pirms plānotā būvdarbu pabeigšanas termiņa, un jau pavisam drīz Latvijas Nacionālais vēstures muzejs varēs atgriezties savā vēsturiskajā mājvietā, veicinot Rīgas pils vēsturiskā un kultūras mantojuma pieejamību plašākai sabiedrībai,” norāda VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Rīgas pils kopš 1920.gada ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) vēsturiskā mājvieta. Atjaunotās pils telpas muzejs sāks apdzīvot 2024.gada otrajā pusē ar saistošu pasākumu programmu, kam sekos jauno ekspozīciju iekārtošanas posms. Pilnvērtīgu darbību Rīgas pilī LNVM uzsāks 2025.gada otrajā pusgadā ar moderni veidotām trim jaunām pastāvīgajām ekspozīcijām un atklāšanas izstādi.

Dr. hist. Arnis Radiņš, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktors, norāda, ka: “Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir patiesi gandarīts, ka Rīgas pils konventa pārbūves un restaurācijas I un II kārtas darbi noslēgušies. Līdz ar to viena no nozīmīgākajām atmiņas institūcijām Baltijas jūras reģionā turpina piedzīvot būtiskas pārmaiņas. Muzejā rīcībā nonāk konventa atjaunotais dienvidu korpuss, kas pavērs kvalitatīvi jaunas iespējas sabiedrībai izzināt Latvijas vēsturi. Atgriešanās savā vēsturiskajā mājvietā pēc desmit gadu pārtraukuma ir vēl viens solis institūcija attīstības augšupceļā. Latvijas Nacionālais vēstures muzejs atrodas savas darbības jaunas ēras sākumā.”

“AS “LNK Industries” kā ģenerāluzņēmējam Rīgas pils atslēgas saņemšana toreiz, 2020. gada oktobrī, iezīmējot būvdarbu uzsākšanu, bija ļoti atbildīgs brīdis, kad mēs apliecinājām savu gatavību veikt šīs vēsturiskās ēkas pārbūvi. Mums bija liels gods un atbildība veikt vienas no lielākajām viduslaiku pilīm Latvijā atjaunošanu. Šodien, nododot atslēgu pils saimniekiem, ar pilnu pārliecību varu teikt, ka darbus veicām ar cieņu un rūpību pret Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu. Rīgas pils konventa I un II kārtas rekonstrukcijas – restaurācijas ietvaros veikta iekštelpu pārbūve, divu nozīmīgu iekštelpu – remtera un kapelas vēsturiskā divstāvu būvapjoma atjaunošana un virsmu restaurācija. Mums ir liels gandarījums, ka neskatoties uz ierastajiem restaurācijas darbu izaicinājumiem, kā arī neparedzētiem ārkārtas apstākļiem globālā līmenī, spējām darbus pabeigt laikā un pateicoties visas komandas konstruktīvam un profesionālam darbam, Rīgas pils konventa daļa tagad ir skatāma savā vēsturiskajā veidolā!” uzsver AS “LNK Industries” valdes loceklis Kaspars Ratkevičs.

Projektēšanas biroja “MARK arhitekti” arhitekte un autoruzraudzības darbu vadītāja Anastasija Pimenova: “Viens no autoruzraudzības lielākajiem izaicinājumiem bija apvienot pils dažādos vēsturiskos periodus un radīt jaunu, atpazīstamu Rīgas pils tēlu, saglabājot uzskatāmu pils vēsturi un individualitāti, vienlaikus ļaujot tajā ienākt mūsdienīgam un modernam muzejam. Atjaunojot vēsturiskās kapelas un remtera zāles, ir realizētas iespaidīgākās strukturālās izmaiņas Latvijas piļu rekonstrukciju vēsturē. Ceru, ka muzeja apmeklētāji un viesi būs tikpat iedvesmoti par restaurētajām Rīgas pils konventa telpām, cik mēs būvdarbu procesā.”

Arhitekte un projekta restaurācijas daļas vadītāja Ilona Markuse: “Ir liels prieks un gandarījums par paveikto darbu Rīgas pils konventa atjaunošanā. Lai arī pilnā apjomā atjaunotas pils telpas muzejs saņems pēc nākamas būvniecības kārtas, pakāpeniskā telpu izpēte un atgūšana devusi daudzus jaunus arheoloģiskus atklājumus par Rīgas pilsētu, pirms vēl tapa Rīgas pils. To muzeja apmeklētāji varēs iepazīt jaunajās ekspozīciju telpās. Autoruzraudzības laikā bija iespēja mainīt un pilnveidot būvprojekta risinājumus, piemēram, atjaunojot unikālo remtera zāli. Pils atjaunošanā ar savām zināšanām un pieredzi piedalījās daudzi restauratori un nozares speciālisti. Vēlos visiem pateikties par līdzdalību un ieguldīto darbu.”

Arhitekts Reinis Liepiņš, arhitektūras biroja “Sudraba Arhitektūra” vadītājs, izsaka pateicību un ir gandarīts par paveikto darbu: “Darbu pie Rīgas pils konventa atjaunošanas projekta sākam pirms desmit gadiem – 2013.gada decembrī. Un mūsu jau sākotnēji izvirzītā restaurācijas koncepcija – “gaišā pils ar siltām koka grīdām”,– nu ir realizēta dzīvē. Ir jauki redzēt un apzināties, ka šī koncepcija ir izrādījusies pareiza un visiem pieņemama. Konventa apjomīgā būvprojekta izstrādē ir bijuši iesaistīti vairāk kā 80 cilvēku un visiem viņiem sāku lielu paldies par darbu! Rīgas pils konventa sienās caur gadsimtiem ir ievijies Latvijas vēstures ceļš. Novēlu, lai Latvijas Nacionālā vēstures muzeja topošā ekspozīcija šo ceļu atklāj un arvien papildina!”

Projekta kopējais budžets ir teju 26 miljoni eiro. VNĪ vadībā Rīgas pils konventa pirmās un otrās kārtas būvdarbus, ieguldot Kultūras ministrijas piesaistīto valsts budžeta un ERAF finansējumu, veica AS “LNK Industries”. Rīgas pils konventa atjaunošana tika veikta pēc PS “Rīgas Pils konventa projekts” izstrādātā būvprojekta. Būvuzraudzību veica SIA “Būvalts”. Projekts pabeigts 2023.gadā, un telpas ekspluatācijā nodotas 2023.gada 4.decembrī.

Projekts tika finansēts no Kultūras ministrijas piesaistītā finansējuma – Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” ceturto projektu iesniegumu atlases kārtu “Kultūras mantojuma saglabāšana, atjaunošana un ar to saistītās infrastruktūras attīstība Rīgas vēsturiskā centra teritorijā” un valsts budžeta finansējuma.

Citas ziņas

RFS uzvar Ziemeļīrijas čempionus Eirokausu sezonu futbola komanda RFS uzsāk ar uzvaru. Jaunās sezonas Čempionu Līgas 1. kvalifikācijas kārtas pirmajā spēlē ar pārliecinošu 3:0 futbola komanda RFS uzvar Ziemeļīrijas čempionus “Larne”. Šī…

Atbalsts “LDV Racing” komandai  AS “LNK Industries” sniedz atbalstu “LDV Racing” komandai, piešķirot 10 000 EUR finansējumu dalībai “DeWALT GrandPrix” – Baltijas autošosejas čempionātā, kura otrā posma sacensības norisinājās Biķernieku trasē, Rīgā,…

Atbalsts bērnu un jauniešu para sportam Daugavpilī Vēlamies dalīties ar jums gandarījumā par aizraujošu un iedvesmojošu pasākumu, ko Rīgas jauniešu parasporta komanda kopā ar treneriem novadīja bērniem un jauniešiem “Bērnu un jauniešu…