AS LNK INDUSTRIES
Skanstes iela 27, Rīga,
Latvija, LV-1013

Tel.: +371 6743 9900
email: office@lnk-industries.lv

Estakādes būvniecība Klaipēdas ostas teritorijā
Vieta
Klaipēda, Lietuva
Pasūtītājs
Klaipēdas Valsts jūras ostas direkcija
Projekta autori
“Tiltų ekspertų centras”
Uzsākts
2014. gada decembrī
Nodots ekspluatācijā
2016. gada oktobrī

Būvdarbi aktīvi strādājošas ostas teritorijā nozīmē īpašus izaicinājumus. Tie jāveic īpaši ātri, lai minimāli ietekmētu kravu caurlaidību un ostas ienākumus, taču vienlaikus ir jānodrošina izcila konstrukciju noturība pret vibrāciju, ko rada kravas vilcienu sastāvi. Abi šie izaicinājumi tika atrisināti Klaipēdas ostas estakādes izbūves procesā.

Estakādes uzdevums bija atbrīvot ostai blakus esošo pilsētas daļu no sastrēgumiem, ko iepriekš radīja kravu transports un dzelzceļš. Turklāt iespaidīgā būve — 550 t metāla un gandrīz 300 m3 betona — bija filigrāni jāiekļauj esošajā ostas infrastruktūrā. Risinājums paredzēja estakādi ar netipiski mazu viadukta izliekumu. Lai tas neradītu konstrukciju pacelšanās risku, projektā izmantotās balstīklas, kas nodrošina estakādes stiprinājumu pie balstiem, ir ievērojami lielākas un smagākas, nekā ierasts.

Tā kā būvdarbu laikā bija nepieciešams slēgt vienu no ostas dzelzceļa atzariem, pasūtītājs noteica īpaši īsu darbu termiņu — trīs mēnešus. Tieši trīs mēnešus vēlāk — precīzi saskaņā ar grafiku — kustība tika atjaunota. Lai nodrošinātu estakādes ilglaicīgu kalpošanu tiešā dzelzceļa tuvumā, tika pārveidota balsta sienu konstrukcija. Sākotnējais projekts paredzēja monolītas atbalsta sienas, taču kravas vilcienu izraisītā vibrācija ilgtermiņā rada bojājumu risku. Tādēļ projekta gaitā LNK speciālisti uzprojektēja un saražoja unikālas balsta sienu konstrukcijas, kas būtiski mazina vibrācijas ietekmi, turklāt tas tika paveikts sevišķi saspringtos termiņos.